Úvod » Novinky » Výživové hodnoty

Výživové hodnoty

Povinnost značení potravin

Uvádění výživových hodnot se s dvouletým odkladem, kdy bylo nařízení o značení potravin dobrovolné, stává k  13. prosinci 2016 povinné. Na tomto základě jsme se Vás rozhodli o této změně informovat prostřednictvím našich webových stránek.

U balené potraviny bude od 13. Prosince 2016 povinné uvádět následujících 7 základních nutrientů:

 

Energetická hodnota v kJ i kcal

Tuky (g)

         z toho nasycené mastné kyseliny (g)

Sacharidy (g)

         z toho cukry (g)

Bílkoviny (g)

Sůl (g)

 

Legislativa umožňuje provést zjištění výživových údajů i na základě výpočtu. V rámci probíhající mezinárodní spolupráce a snaze o to propojit databáze, by mělo postupně docházet k zajištění jednotného způsobu vypracování a k výčtu přesných výsledků. Data jsou v databázích průběžně doplňována a aktualizována, nicméně při kontrolním stanovení může docházet k určitým odchylkám. Při zvolení metody laboratorní analýzy doporučujeme zkoumání více vzorků stejného výrobku z různých šarží a období produkce.  Laboratorní analýza je v porovnání s výpočtem nákladnější záležitostí.

Nařízení Evropské unie se vztahuje na výrobce, prodejce i na provozovatele internetových obchodů, kteří musí zajistit, aby informace, které poskytují na svých webových stránkách, byly v souladu s nařízením a především totožné s informacemi, které jsou uvedeny na obalu potraviny.

Nezapomínejme ovšem na skutečnost, že pokud se jedná o potravinu, která má na obale výživová tvrzení, vzniká povinnost uvádět výživové nutriční hodnoty bez výjimky již dnes.

 

V příloze si můžete přečíst a následně uložit detailní znění nařízení zpracované ve formě PDF prezentace.

Pro zobrazení dokumentu klikněte zde.

Přejít na obsah | Přejít na navigaci