Pomáháme - Člověk v tísni

S organizací Člověk v tísni jsme spolupracovali osm let na projektech souvisejících se zajištěním potravy obyvatelům rozvojových zemí.

Angola (2010)

Čtyřicet let trvající občanská válka ovlivnila spoustu lidských životů, ale i tradiční způsob živobytí. Agrární centrum v Cuembě, které zprvu sloužilo místním farmářům jako vzdělávací centrum, se stalo soběstačnou farmou, která produkuje zeleninu, chová zvířata, ale provozuje také obchod, mlýn nebo truhlárnu. Náš příspěvek na nákup míchacího stroje a elektrické pece umožnil znovuobnovení pekárny v městečku Cuemba, ve které zaškolení pekaři denně ve dvousměnném provozu pečou až tisíc kusů chleba pro místní obyvatele.



Mongolsko (2011)

Během 90. let se učňovské školství v Mongolsku téměř rozpadlo. I přes velké investice ze strany mongolské vlády je stále ve většině případů na velmi nízké úrovni. V rámci projektu zaměřeném na zvýšení kvalifikace a možnosti uplatnění mladých lidí na trhu práce v zemědělských a zpracovatelských oborech v severní části Centrálního regionu Mongolska byla Střednímu odbornému učilišti v Zámaru pořízena nejen moderní technika, která slouží ke školení učňů – mechaniků a opravářů zemědělské techniky, ale také zavlažovací systém, který doplnil dva fóliové skleníky.

Srí Lanka (2012)

V roce 2009 skončila na Srí Lance téměř tři desetiletí trvající občanská válka. Projekt, na kterém jsme se podíleli, zahrnoval jak veřejné práce formou "cash for work" zajišťující opravu či výstavbu základní infrastruktury a veřejného majetku, tak praktická školení o zakládání domácích zahrad a jejich údržbě. Přispěl k rozvoji místního drobného zemědělství a zajistil obyvatelům kvalitnější potraviny a dodatečný příjem.



Sýrie (2013) 

Vlivem neustálých konfliktů došlo k narušení infrastruktury, systému vzdělávání, zdravotní péče i zhroucení místního trhu. Lidé byli bez práce a zdroje příjmů, ceny základních komodit se několikanásobně zvýšily. Nedostatkem jídla trpělo až 80% obyvatel Sýrie. Humanitární organizace se pokoušely tuto situaci zlepšit prostřednictvím potravinové pomoci. Svým příspěvkem jsme pomohli ohroženým rodinám v syrském Aleppu získat potravinové balíčky a denní příděly chleba.

 

Filipíny (2014) 

Filipíny v listopadu 2013 zasáhla nejsilnější tropická bouře v jejich historii. Způsobila nesčetné materiální škody a vzala si tisíce lidských životů. Po uspokojení nejnutnějších potřeb Člověk v tísni zahájil projekt "cash for work", který pojímal veřejně prospěšné práce v postižených oblastech např. odklízení trosek, obnova komunikací, čištění pobřeží, prořezávání popadaných stromů aj. Za vykonání uvedených činností dostávali místní obyvatelé finanční odměnu, která s sebou přinášela i podporu místního trhu.


Arménie (2015) 

Většina Arménů pracuje v Rusku a živí svou rodinu žijící v Arménii. V rámci projektu Člověka v tísni, jehož cílem bylo podpořit podnikání Arménů, kteří se vrací zpět do vlasti, jsme potřebným zařízením vybavili nově vznikající rodinou pekárnu Hrantika Petrosyana ve vesnici Verishen, v oblasti Syunik. Hrantik se po více než 15 letech vrátil i s rodinou zpět do Arménie a začal vyrábět místní chléb nazývaný "matnaqash" pro místní obyvatele i blízké okolí. Do budoucna výrobu plánuje rozšířit o sladké pečivo a vzhledem ke zkušenostem majitele v oblasti mlékárenství i o výrobu sýrů.


Sýrie (2018) 

Válka v Sýrii probíhala již osmý rok a jednalo se o jednu z největších humanitárních katastrof dnešního světa. K nejzávažnějším problémům v zemi patřil nedostatek potravin a obtížný přístup ke způsobům obživy. Ceny základních komodit přitom stále stoupali. Ani nám tato situace nebyla lhostejná a ve spolupráci s neziskovou organizací Člověk v Tísni jsme pomáhali s podporou pekáren v provinciích Aleppo a Idlib. Cílem bylo zvýšení produkce potravin, kterých byl v zemi dlouhodobý nedostatek. Z našeho příspěvku bylo v Idlibu nasyceno zhruba 360 rodin, po dobu jednoho měsíce.

 

Pomáháme - Člověk v tísni